Forth Bridges Festival - Queensferry
08:32Choroba mnie zmogła. Mam jednak dzięki temu trochę więcej czasu dla siebie. Znalazł się też czas na napisanie nowego posta, złożenie filmu i obróbkę zdjęć.
Jakiś czas temu razem z Sarą wybraliśmy się do miejscowości, którą prezentujemy poniżej. Chcieliśmy zrobić parę zdjęć mostu kolejowego, który jest wizytówką Edinburgha. W tym roku jednak obchodzono 50 rocznicę otwarcia mostu, który leży równolegle do mostu kolejowego. Z tej okazji w dniach od 4 września do 14 września w Queensferry odbywał się festiwal. Organizatorzy oferowali mnóstwo atrakcji począwszy od wspinaczki na most po pokazy sztucznych ogni. Więcej o wydarzeniach można poczytać na http://www.forthbridgesfestival.com/events/. Oba mosty łączą część południową miasteczka z północną położoną po drugiej stronie zatoki. Samo Queensferry ma bajkowy klimat. Przez środek starszej części biegnie brukowana droga z położonymi po obu stronach pięknymi kamieniczkami. Z okien restauracji hoteli i pubów rozlega się widok na przepiękną zatokę z przecinającymi ją dwoma mostami. W ciepłe dni można tu spotkać wielu spacerowiczów przechadzających się wzdłuż zatoki leśnymi ścieżkami a także rowerzystów.
Forth Road Bridge(powyżej).Budowa trwała od 1958 do 1964 roku, po oddaniu do użytku był najdłuższym tego typu mostem w Europie.
Podczas budowy tej 2,5 kilometrowej konstrukcji zużyto prawie 47 tys. ton stali (wraz z podtrzymującymi linami). Przed otwarciem mostu kursowały na tym odcinku promy, które przewoziły rocznie 1,5 milionów ludzi, 600 tys.samochodów osobowych i 200 tys. ciężarówek. Alternatywna droga na drugi brzeg zatoki Firth of Forth wiodła przez Falkirk, co wiązało się z pokonaniem 60-kilometrowej trasy. Źródło: Wikipedia.
Forth Bridge.(Most kolejowy) został otwarty w 1890 roku. Jego budowa zajęła 7 lat i pochłonęła życie 63 osób.
W Hotelu Hawes Inn (powyżej) nie tylko można dobrze zjeść i wypić i wypocząć, ale również obejrzeć stare zdjęcia i liznąć trochę historii Queensferry.
0 komentarze